Pravidla netradičních sportů

Discgolf

Discgolf je individuálním sportem odvozeným z klasického golfu. Létající talíř se hází z určeného vývoziště na cíl (na speciální ocelový koš). Vzdálenost jamky(koše) od vývoziště je 50-120m. Hráč se snaží vhodit disk do koše na co nejméně pokusů. Po prvním odhodu hráč hází kde se disc zastavil a pokračuje dokud netrefí koš. Přečti si kompletní pravidla Discgolfu.

Double disc court

Double disc court je týmová hra s létajícím talířem - frisbee. Družstvo se skládá ze dvou hráčů, kteří mají na začátku u sebe jedno frisbee. Každé družstvo stojí ve čtverci o délce 13m. Čtverce jsou od sebe vzdáleny 17metrů. Přečti si kompletní pravidla Double disc court.

Field events

Field events - Jedná se o čtyři samostatné sporty s létajícím talířem.

Hod na dálku – hráč hází frisbíčko na co nejdelší vzdálenost. Má pět pokusů, které musí provést během 2,5minuty. Nejdelší hod se započítává. Světový rekord drží švéd Christian Sandstrom a ton výkonem 250,15m. 

Přečti si kompletní pravidla Field Events.

Footbag - hakisák

Footbag je sport, při kterém se hráč snaží udržovat malý míček (footbag nebo také hakisák) ve vzduchu pomocí celého těla mimo rukou tak aby nespadl na zem. 

Přečti si kompletní pravidla footbagu.

Freestyle-frisbee

Freestyle-frisbee je sport, ve kterém jde o maximální využití létajícího talíře-frisbíčka. S frisbíčkem se žongluje, provádí se různé triky s diskem a zejména se využívá rotace frisbee. Freestyle Frisbee vychází ze základního triku Nail Delay, což je držení roztočeného talíře ve vodorovné poloze na prstě, resp. na nehtu. Po zvládnutí toho triky mohou hráči frisbee přehazovat, podhazovat, švihat kolem něj nohama, zkrátka vymýšlíš a zkoušíš nové a nové triky. 

Přečtěte si kompletní pravidla freestyle frisbee.

Frisbee ultimate

Frisbee ultimate je týmová hra s létajícím diskem, hrají proti sobě družstva o sedmi hráčích. Vyhrává družstvo, které má na konci zápasu více bodů nebo jako první dosáhne stanoveného počtu bodů.

Sedmičlenná popř. pětičlenná družstva proti sobě hrají na ploše 100m krát 37m. Na obou kratších koncích hřiště je koncová zóna o hloubce 18m. Cílem hráčů je chytit frisbee v této zóně a tím získat bod pro družstvo. Disk se smí pohybovat pouze přihrávkami mezi hráči, nikdo s ním nesmí běhat. Útočící družstvo se tedy snaží bodovat, bránící se snaží útok překazit. Útočník ztrácí disk vždy když: neodhodí disk do 10-ti vteřin, nahrávka je zachycená nebo sražená protihráčem, frisbee se dotkne země, přihrávka je chycena v autu, útočníci si disk podají nebo hráč chytne vlastní přihrávku.

Přečti si kompletní pravidla Frisbee Ultimate.

Goaltimate

Týmový sport podobný hře Ultimate Frisbee. Hraje se s létajícím talířem, čtyřčlenná družstva proti sobě. Cílem je dostat přihrávku skrz zhruba 3,5 metru vysoký a 5,5metru široký oblouk a chytit frisbee. Oblouk je na hřišti ale pouze jeden, obě družstva tedy utočí na stejný oblouk – podobné jako u streetballu.

Vybavení: Používají se frisbee vyráběná pro hru Ultimate Frisbee – vážící 175g.  

 

Guts

Hra s létajícm talířem- frisbee. Hrají dvě mužstva o pěti hráčích proti sobě. Vybraný hráč hází frisbee proti druhému družstvu, které je od něj 14metrů vzdálené. Útočící hráč se snaží hodit frisbee tak, aby jej soupeřící pětice hráčů nechytla.

Přečti si celá pravidla Guts

Indiaca

Je sítová sportovní hra podobná volejbalu, která se hraje s plochým míčkem s pery – indiacou. Hráči odbíjí míček vždy jen jednou rukou a to dlaní nebo hřbetem ruky. Hřiště má rozměry 16x6,1m a je rozděleno sítí (výška sítě muži 235cm, ženy 225, mixy 215cm) Stejně jako ve volejbale má družstvo povolené tři dotyky míčku a dovoleno je také blokování. Družstvo má na hřišti pět hráčů, celkem se tedy pohybuje na hřišti deset hráčů. Hraje se na dva vítězné sety do 25-ti bodů, set musí skončit nejméně rozdílem dvou bodů.  

 

Kanjam

Nekontaktní sportovní pohodová hra s létajícím talířem a dvěma plastovými koši. Hrají proti sobě dva dvoučlenné týmy, koše jsou od sebe vzdáleny 15,24m. Cílem je hodit frisbee od jednoho koše a zasáhnout druhý koš. Nejdřív hází první družstvo - hráč hází na koš, kde je připraven jeho spoluhráč, který může frisbee tečovat a tím ho umístit do koše. Druhé družstvo v tuto chvíli nehraje, nesmí kazit soupeřům hody. Až první družstvo odhází své dva hody, nastupuje hrát druhé družstvo. Hody jsou různě obodovány, vítězí družstvo, které získá 21bodů.

 

Petanque

Petanque je sportovně-společenská hra. Hrají proti sobě 1-3 členná družstva, které se snaží umístit koule co nejblíže nejmenší kuličce neboli prasátku. Tato Petanque vznikla ve francouzském středomoří už ve starověku.

Jako hřiště slouží plácek dlouhý minimálně 15m. Libovolný hráč vhodí malou kuličku, poté hráči hází koule co nejblíže kuličce. Družstva se střídaní po jednom hodu a dohází se všechny koule, se kterými se hraje. Družstvo, které má nakonec svoji kouli nejblíže kuličce vyhrává. Vítězné družstvo získává tolik bodů, kolik má koulí blíže než je nejbližší soupeřova. Po sečtení bodů nová hra začíná z místa, kde ležela malá kulička. Družstvo zvítězí, když dosáhne 13 bodů. 

 

Ringo

Ringo je sportovní hra, která se hraje přes volejbalovou síť ( 243cm) a gumovým kroužkem o průměru 17cm. Rozměry hřiště jsou obvykle 9*18m. Mohou proti sobě hrát jednotlivci, dvojice nebo smíšené trojice. Kroužek se přehazuje přes sít s cílem aby dopadl na soupeřovu polovinu. Kroužek musí vždy rotovat kolem své osy, nesmí se převracet. Hráči mohou kroužek chytat pouze do jedné ruky a ze stejné ho musí také odhodit. Při odhodu kroužku je dovolen pouze výkrok nohou, není tedy dovoleny s kroužkem skákat. Ve dvojicích nebo trojicích jsou přihrávky mezi spoluhráči zakázány. Dvojice a trojice hrají se dvěma kroužky najednou, jednotlivci s jedním. Utkání se hraje do 15 bodů.

 

Speedminton

Je sportovní hra podobná badmintonu. Speedmintonové rakety na první pohled připomínají squashové rakety, míček zase badmitonový košíček. Míček i raketa ovšem mají specifické letové vlastnosti. Hřiště tvoří dva čtverce o straně 5,5 metru, které jsou od sebe vzdáleny 12, 8metru. Správně umístěný míček směřuje do čtverce soupeře, jinak se jedná o aut a bod získává soupeř. U speedmintonu se nepoužívá síť, proto je možné postavit hřiště prakticky kdekoli.( na trávě, v hale nebo na pláži) Hráč vyhrává set jestliže dosáhne 16-ti bodů. Pokud mají hráči shodně 15 bodů a více hra pokračuje dokud jeden z hráčů nedosáhne dvoubodového rozdílu. Zápas se hraje na tři vítězné sety. Speedminton se v České republice rozvíjí od roku 2010, původem je z Německa.

 

Wallyball

Je nová sportovní hra, která vznikla spojením volejbalu a squashe. Wallyball se hraje na squashovém kurtu, kdy síť protíná kurt uprostřed. Výška sítě je pro muže 240cm a pro ženy 220cm. Družstvo musí odbít míč přes sít maximálně na tři pokusy a může k tomu využívat boční i zadní stěny kurtu.

Přečti si celá pravidla Wallyballu.

 

Yoyo

Yoyo je sport, při kterém hráč yoyo (dva malé disky spojené osou a omotané provázkem) vypouští ze své dlaně a provádí zajímavé triky. Na konci provázku (stringu) je smyčka, do které se navléká prostředníček. Yoyo je volnočasová aktivita, ale konají se i pravidelné soutěže jako ME i MS. 

Pravidla soutěží: Obecně se u yoyování hodnotí šikovnost hráčů, jak jsou hráči schopni předvést složité triky. Soutěží se v předepsaných sestavách triků i jako freestyle – hráč provádí ve stanoveném čase libovolné triky. Rozhodčí hráče hodnotí strháváním bodů v porovnáním s ideálním provedením.

Přečti si kompletní pravidla Yoyo.